Je to broméliovitá rastlina pozostávajúca zo zhluku tesne pri sebe rastúcich listov. Rod Brocchinia sa skladá z takmer dvadsiatich druhov, z toho však mäsožravosť bola doposiaľ zistená iba u jedného z nich - Brocchinia reducta.  Rastlina vytvára valcovitú ružicu listov až 1 m vysokú, ktorej vnútorná strana má vrstvu sivých voskov, slúžiacich na chytanie koristi. Korisť tvorí drobný hmyz ako sú mravce, ktoré padajú do tekutiny v strede valcovitej ružice, kde sa následne utopia. Pomocou mikroorganizmov v tekutine pasce je korisť natrávená a žľazy na listoch ju v takejto forme dokážu prijímať.  Brocchinie rastú v južnej Amerike na Guyanskej vysočine v oblasti Gran Sabana vo Venezuele. Rastú v podmáčaných lúkach savany v piesčitých pôdach ako aj na vrcholoch stolových hôr na vlhkých miestach medzi pieskovcami. 

 

Pestovanie

Zriedkavo pestovaná rastlina. Ako substrát sa používa zmes rašeliny, piesku alebo perlitu. Nádoba by mala stáť vo vode. Rastline vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť a rosenie. Do nádržky by sa mala pravidelne dolievať voda.  Teplotné a svetelné nároky má podobné ako rastliny rodu Heliamphora.

 

Rozmnožovanie

Vegetatívne: dospelé rastliny vytvárajú postranné odnože. 

 

Škodcovia

Rastliny môžu napádať puklice. 

 

Moje skúsenosti 

Brocchiniu reductu pestujem úspešne už veľa rokov. Je to pomerne nenáročná rastlina. Mám ju umiestnenú pri rastlinách rodu Nepenthes kde je viac krát denne rosená dažďovou vodou. Pri veľkosti cca. 50 cm začala vytvárať postrannú odnož. Kvitnutia som sa zatiaľ nedočkal.