Borneo 2013 - raj krčiažnikov, časť 1

Taman Negara National Park

 

 

 

 

Tak a je to tu zas... Juhovýchodná Ázia a hlavne Borneo nám počas našej prvej návštevy v roku 2010 učarovali natoľko, že sme sa v roku 2013 rozhodli do Malajzie na niekoľko týždňov vrátiť... Opäť sme zvolili leteckú spoločnosť Egypt Air, keďže bola najlacnejšia, akurát s tým rozdielom, že k medzipristátiu v Káhire nám pribudlo ešte jedno – v Bangkoku. Takže sa akože môžeme pochváliť, že sme boli aj v Thajsku, aj keď z letiska sme samozrejme za tých pár hodín ani päty nevystrčili. Na medzinárodnom letisku v Bangkoku nás najviac zaujali obrovské kvetináče s hybridmi orchidei rodu Dendrobium, ktoré tam mali rozmiestnené  takmer všade a ktoré boli všetky krásne zakvitnuté.

 

 

Po zhruba 27 hodinách strávených vo vlaku, metre, lietadlách a na letiskách v troch rôznych krajinách sme konečne pristáli v hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur. Toto mesto je zároveň aj najväčším mestom tohto štátu. Je sídlom parlamentu a sídlom oficiálnej rezidencie malajského kráľa. Mesto a jeho priľahlé urbanizované oblasti majú najrozvinutejší priemysel a sú najrýchlejšie sa rozvíjajúcim regiónom v Malajzii. Je centrom finančníctva, poisťovníctva, realitného trhu, médií a umenia. V hlavnom meste sme tento krát pobudli iba jednu noc, pričom sme sa ubytovali v centre v blízkosti hotela, pri ktorom sa nachádza nástupné miesto na transfer do Národného parku Taman Negara.

 

 

Cestovanie po Malajzii (hlavne na väčšie vzdialenosti) nie je vo väčšine prípadov zabezpečované klasickou verejnou dopravou, spojenie medzi veľkými mestami a jednotlivými kultúrnymi, či prírodnými krásami zabezpečujú hlavne cestovné agentúry, ktoré pomerne dobre vedia pokryť požiadavky turistov. V cene transferu je väčšinou aj obed alebo menšie občerstvenie. S inou formou verejnej dopravy na väčšie vzdialenosti sme sa ani nestretli a keďže táto alternatíva bola príjemná, pohodlná a ani nie tak strašne drahá, tak sme inú ani nehľadali. Na našej prvej „cikpauze“ počas cesty do Taman Negara, sme pri odpočívadle na kraji cesty videli plodiaci Chlebovník obyčajný (Artocarpus altilis).

 

Artocarpus altilis

 

Obed a prestup na iný autobus sme absolvovali v meste Jerantut, ktoré sa nachádza asi 200 km od Kuala Lumpur a je vlastne oficiálnou vstupnou bránou do Národného parku Taman Negara. Mesto nie je veľmi veľké, ale má pomerne zaujímavú architektúru. Aj keď tá cyklámenová, použitá na fasádach nás dosť prekvapila... 

 

 

Inak Malajci majú tiež na všetko koooopec času... Náš prestupný autobus samozrejme meškal skoro dve hodiny, ktoré sme si krátili prechádzkami po meste a pozorovaním ľudí v sídle našej cestovnej agentúry...

 

 

Konečne sme sa dostali k poslednej fáze nášho putovania... V mestečku Kuala Tembeling sme nastúpili na člny a poslednú časť cesty sme absolvovali po vode... A ako to v Malajzii chodí dosť často, tak prišiel príjemný popoludňajší dáždik, ktorý nás zmáčal do poslednej nitky...

 

 

Ale zase sme sa zoznámili s Ingrid a Chrisom, litovsko-anglickým párikom s podobnou láskou k cestovaniu ako máme my, a s ktorými sme mimochodom v kontakte dodnes.

 

 

Po vyše dvoch hodinách strávených na rieke Tembeling sme sa dokonale premočení a vytrasení dostali do hlavného sídla Národného parku Taman Negara – dediny Kuala Tahan.

 

 

Táto dedina sa rozprestiera na sútoku riek Tahan a Tembeling – na jednej strane rieky sa nachádza dedina a po prejdení na druhú stranu sa dostanete na územie národného parku.

 

 

Slovo „taman“ znamená v malajštine les alebo záhrada a „negara“ znamená „národ“ – teda národný park. Rozprestiera sa v pohorí Titiwangsa, v polostrovnej Malajzii, severne od Kuala Lumpur na území troch štátov – Pahang, Kelantan a Trengganu. Je to najstarší, ako aj jeden z najznámejších národných parkov v Malajzii. Nachádza sa tu jeden z najstarších dažďových pralesov na svete, odhadom okolo 130 miliónov rokov starý. Je taktiež najväčším národným parkom v krajine, rozprestiera sa na ploche viac ako 434 tisíc ha v nadmorskej výške  od 60 do 2187 m. n. m. (vrchol Gunung Tahan). Národný park je domovom viacerých vzácnych cicavcov ako Tiger malajský, Nosorožec sumatranský, malajský Byvol, ázijský slon, makak a pod. Informačné centrum parku sa nachádza blízko pri brehu rieky a je v celku obstojne vybavené.

 

 

V Kuala Tahan je množstvo možností na ubytovanie, od luxusných rezortov až po ubytovanie v súkromí – napríklad v chajde z piatich kusov vlnitého plechu. My sme si zvolili  ubytovanie priamo na území národného parku – jedinou možnosťou je The Mutiara Taman Negara Resort, ktorý ponúka možnosti od luxusného ubytovania v cene nášho dvojtýždňového rozpočtu, až po campovanie v cene absolútne smiešnej... Po čase sme zistili, že cena asi odráža lásku Malajcov ku campovaniu, keďže za celý náš trojdňový pobyt na lúke, ktorá je vyhradená pre stany, stál iba ten náš a okoloidúci ľudia sem-tam hádzali na nás taký čudný úsmev...

 

 

A to aj s prihliadnutím na to, že skoro celý čas lialo, mali sme všetko vlhké a stan sme balili komplet premočený. To malo za následok, že dodnes sa na vnútornej strane nachádza neoprateľný „modro bodkovaný“ fľak, ktorému hovoríme spomienky na Taman Negara...

 

 

Ale zážitok to bol super... Ako napríklad mať umyvárne iba pre seba... Aj keď v stave takom špinavom, že sa to výrazne hnusilo aj nám, čo sme už spali a umývali sa kde kade..

.

 

Alebo ráno po vylezení zo stanu povedať dobré ráno srnke pasúcej sa asi 5 metrov od stanu (Muntiacus sp.).

 

Muntiacus sp.

 

Alebo diviakom (Sus scrofa), „pasúcim“ sa ešte bližšie...

 

 

Sus scrofa

 

Tu sme pochopili upozornenie, ktoré nám dávali na recepcii pri platení poplatku za stanovanie, že si pred stanom a ani v ňom nemáme nechávať žiadne jedlo... No a druhú noc sa títo kamoši, ktorí nám takmer celý čas robili spoločnosť, odvážili dokonca bližšie, keď jeden začal jemne očuchávať cez látku stanu Andrejovu nohu...

Samozrejme je treba podotknúť, že tieto zvieratá  sú viac menej krotké, kŕmia ich jednak zamestnanci rezortu, jednak turisti a sú takými polodivými maskotmi... Na terase jednej z chát sme dokonca videli  sa vyvaľovať tapíra...  Naša prirodzený inštinkt nám však radil, aby sme sa k nemu moc nepribližovali, takže fotografický dôkaz bohužiaľ neexistuje.

 

 

Počasie bolo naozaj viac ako premenlivé, chvíľu dážď, chvíľu slnko... No ale keďže sme na návštevu parku mali iba jeden celý deň, nakoľko prevažnú časť ďalších dvoch zhltli cesty sem a odtiaľto, tak sme vyrazili. To, že prší viac ako obyčajne nám potvrdili aj miestni, keď sme sa ráno po provizórnych lavičkách snažili dostať do mini reštaurácie na vode na „dedinskej“ strane rieky.

 

 

Základom každej „expedície“ musia byť výdatné raňajky. Tieto chutili presne tak ako sa tvári osoba na fotografii...

 

 

Naším prvým cieľom bola Canopy Walk. Je to najdlhší nadzemný náučný chodník zavesený v korunách stromov na svete. Môžete sa poprechádzať vo výške 25 až 40 m a pozorovať bohatú flóru a faunu vo vrcholovej stromovej etáži.

 

 

Teda toto aspoň písali v sprievodcovi. V reáli sme nič pozorovať nestihli. Táto „atrakcia“ je najvyhľadávanejším miestom v parku a keďže správa národného parku chce, aby každý, kto má záujem, ju stihol absolvovať, v praxi to znamená, že skoro pri každom kmeni stromu stojí zamestnanec, ktorý, v prípade, že stojíte dlhšie, ako je vhodné na jednom mieste, napríklad za účelom získania nejakej fakt peknej fotky, na vás začne mávať a názorne vám ukazovať, že sa máte hýbať a „postupovať ďalej do voza“.

 

 

No a keďže masového turizmu sme mali na tento deň už dosť, ďalej sme sa rozhodli vystúpiť na vrchol Bukit Terisek, ktorý sa týči do nadmorskej výšky „až“ 334 m. n. m.

 

 

Je to pekná prechádzka dažďovým pralesom, počas ktorej je pri troche šťastia možné vidieť rôzne zaujímavé druhy živočíchov... ako túto oranžovú mnohonôžku (Julidae).

 

 

Mabuya sp.

Eutropis multifasciata

 

A pokochať sa naozajstnými velikánmi z ríše stromov...

 

 

Alebo si zájsť na huby J


 

A po zdolaní tohto namáhavého a vyčerpávajúceho prevýšenia si omočiť nohy v rieke...

 

 

A ponaháňať motýle... Paranticopsis delessertii a Paranticopsis ramaceus

 

 

Tak, ako počas našej prvej návštevy Malajzie, aj tento krát sme zahájili pravidelné nočné pozorovania prírody už v Taman Negara. Poučení z minula sme si boli dobre vedomí, že ak chce človek vidieť naozajstný život v dažďovom pralese, musí zapnúť „čelovku“ a vydať sa na nočný prieskum.

 

Gekko monarchus

Gekko monarchus

 

Metaphrinella pollicaris

 

Platerodrilus sp.

Platerodrilus sp.

 

A ďalší druh, tento raz chrobáka (po anglicky Fungus beatle).